یک شروع بد در مقاله نویسی مى‏تواند بعنوان بزرگترین مصیبت باشد و فرصت مطالعه‏ نوشته‏ ما را از کسانی که مقاله شما را می خواهند مطالعه کنند را بگیرد. شروع باید جذاب و به ‏گونه‏ اى باشد که مخاطب را جذب بکند و او را به درون مقاله بکشاند ،اگر شما دانشجو یا علاقمند به پژوهش هستید حتماً می‌دانید که این روزها تنها راه طی کردن مسیر تحصیلات تکمیلی تسلط به مقاله نویسی است. شما با استفاده از نکاتی که در پایین به آن اشاره می شود می توانید یک مقاله خوب را نگارش نمایید.

1 - استفاده از حقایق چشمگیر و جذاب و استفاده از لطیفه و حکایت

2- تا می‌توانید مقاله بخوانید:  برای شروع به مقالات مرتبط رجوع نمایید و آن  ها را مطالعه نمایید .می توانید به مرجع مقالات یعنی سایت sid.ir بروید و با جستجوی یک موضوع آسان در رشته خود چند مقاله کامل را دانلود کرده و بخوانید.

3 -شروع می تواند به یکی از شکل های زیر باشد :

4 - شروع با استفاده از نقل قول و مقایسه

  •  شروع سوالى 
  • شروع با پیشینه و سابقه 
  • شروع با روایت و تصویر
  • شروع خبرى

5- از دانشجویان و اساتید کمک بخواهید: یک مقاله را با خودتان بنویسید. از یک دانشجو یا همکلاسی و یا یک استادکه دستی در مقاله نویسی دارند بخواهید مقاله شما را بخواند و اشکالات آن را به صورت توضیحات برای شما بنویسد.

6 - نکته‏ هاى پرشور و  یا تکان دهنده و شوخ طبعى و استفاده از کنایه و طنز

7- یک چارچوب مقاله تهیه کنید: اکثر مقالات ساختار استانداردی دارند. شما می توانید با حضور در یک کلاس مقاله نویسی ، جزئیاتی بهتر از یک استاندارد مقاله را داشته باشید.

8 -  شروع با مقایسه و مقابله و یا شروع با استفاده از نقل قول و مقایسه

9- فعلا جزئیات را کنار بگذارید: یک مقاله علمی جزئیات بسیار زیادی دارد. لازم نیست اولین مقاله شما کامل‌ترین مقاله باشد. اینکه اسامی جداول یا نمودارها چگونه باشد، یک ابزار را چگونه گزارش کنید، در مقدمه به چه پژوهش‌هایی اشاره کنید و مواردی از این دست برای شروع نگارش یک مقاله لازم نیست. کم کم و با نوشتن هر مقاله قدرت قلم شما بهتر خواهد شد.

10 - تشریح و توصیف و دلیل و برهان آوردن از طریق مقایسه و تمثیل و نقل قولى که از طریق مصاحبه بدست آمده است

11- زیاد کمال طلب نباشید: قرار نیست همه کارهای یک مقاله را به تنهایی انجام دهید. لازم نیست حتماً تمام نرم افزارهای آماری را بلد باشید تا یک مقاله بنویسید. اگر قرار بود یک نفر به تنهایی مقاله بنویسید پس چرا اکثر مقالات چندین اسم دارند؟ حتی بسیاری از پژوهشگران بسیار مطرح هم نرم افزارهای آماری را بلد نیستند. بنابراین سعی کنید از دوستان‌تان کمک بخواهید و اولین مقاله را به صورت تیمی بنویسید.

برای شرکت در کلاس مقاله نویسی ، می توانید با شماره های 09100187726 و یا شماره 44200152-021 تماس حاصل فرمایید.