موسسه اطلاعات علمی یعنی سازمان Institute for Scientific Information که به اختصار به ISI مشهور است .سازمان ISI سازمانی است که در دنیا برترین مقالات جهان را درسایت خود قرار میدهد و به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد و معیار ارزشی دانشمندان در اکثر نقاط جهان است.مؤسسه اطلاعات علمی در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد تأسیس شد. این مؤسسه توسط مؤسسهٔ علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد و اکنون نیز با نام Thomson Scientific شناخته شده است. این مؤسسه بخشی از شرکت Thomson Reuters است.

شمار مجلات ISI ثابت نیست. یک مجله ممکن است در یک زمان، از مجلات ISI محسوب شود، اما به دلیل کاهش بار علمی، بعدا از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله، در لیست ISI قرار دارند. از این لیست چیزی حدود 1100 مجله درحوزه علوم انسانی و هنر می باشند.هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود 10 تا15 درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.

یکی از معیارهای میزان تولید علم در هر کشوری، نگارش مقاله های علمی است .این مقاله ها هر اندازه در نشریه های علمی معتبر چاپ شود و هر چقدر کیفیت این آثار بالاتر باشد، می توان به آینده علمی کشور خوش بین تر بود.

هر مجله علمي قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI يكسري مراحل ارزيابي را پشت سر مي­گذارد.لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد  به شرح زیر می باشد :

    عنوان مقالات
    چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد .
    همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند.
    تنوع بين­ المللي مقالات چاپ شده در آن،
    نشر به موقع مجله و جايگاه نشر آن