انتخاب موضوع پایان نامه

اولین و مهمترین بخش از انجام پایان نامه، انتخاب یک موضوع خوب است.

در هنگام تعریف موضوع پایان نامه موارد زیر حتما می بایست مورد نظر قرار گیرند:

 • هنوز جواب آن داده نشده است که این دو حالت دارد: ۱- این سوال قبلا طرح نشده است ۲- این سوال به روشی دیگری پاسخ داده شده که جواب آن چالش برانگیز است
 • سوالات قبل از این سوال، پاسخ داده شده باشد.(این نکته از نکته قبلی مهمتر است) هر سوال علمی برای پاسخ دادن نیاز به یکسری پیش فرض دارد که باید در تحقیقات قبلی پاسخ آن داده شده باشد وگرنه این تحقیق پایه علمی نخواهد داشت. به زبان دیگر سوالات علمی مانند حلقه های زنجیرند که محقق وقتی می تواند آخرین حلقه زنجیر فعلی را پاسخ دهد که حلقه های قبلی در تحقیقات پیشین جواب داده شده باشد.

برای یافتن  انتخاب موضوع، بهترین کار مطالعه و بررسی تحقیقاتی است که اخیراً انجام شده اند. با بررسی این تحقیقات معمولاً سوالاتی در ذهن خواننده پیش می آیند که به دلیل جدید بودن تحقیق امکان پاسخ داشتن آنها کم است. با بررسی سوالات مدنظر، مطالعه و چستجوی بیشتر پیرامون آنها، می توان موضوع خوبی برای تحقیقات خود که شرایط ذکر شده در بالا را داشته باشد، انتخاب نمود.

انجام پروپوزال

نخستین قدم در مسیر انجام پایان نامه و نگارش پایان نامه، تهیه پروپوزال می باشد. معمولا خلاصه ای از سه فصل ابتدایی یک پایان نامه، پروپوزال آن می باشد.

نکات لازم :

 •  همپوشانی و عدم دسته بندی اهداف تحقیق
 •  انتخاب نامناسب منابع مورد استفاده
 •  تکراری بودن موضوع
 • عدم تطابق تکنیکال روش تحقیق با موضوع پایان نامه

مهمترین عامل در موفقیت پایان نامه، پروپوزال آن و موضوع پایان نامه می باشند که هرچه در انتخاب و انجام آن ها دقت بیشتری انجام گیر نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

انجام پایان نامه

هر پایان نامه شامل چندین فصل بوده و هر فصل نیز خود دارای چندین بخش می باشد، هر فصل از پایان نامه با یک مقدمه کوتاه آغاز شده و با یک نتیجه گیری به اتمام می رشد.

در مقدمه اهداف موردنظر در پایان نامه، شیوه ها و روش های تحقیق و کسب نتایج مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. پرداختن به اهمیت موضوع و ارتباط آن با مواردی نظیر توسع و پیشرفته کشور نیز به موفقیت پایان نامه شما کمک خواهد کرد. همچنین این قسمت شامل Literature Review و مرورها نیز می شود.

لازم به ذکر است، توضیح ساختار پایان نامه به همراه شرحی مختصر از مطالبی که در ادامه و در فصل های مختلف از پایان نامه آورده می شود، ضروری می باشد.

سایر فصل های پایان نامه با توجه به نظر استاد راهنما و شخص دانشجو طبقه بندی و سازمان دهی شده و مشخص می شوند. آخرین فصل از پایان نامه شامل نتیجه های کسب شده و بحث ها و دیدگاه ها و پیشنهادات می باشد.

در ادامه توضیحاتی در ارتباط با این موضوع ارایه می شود:

این قسمت می بایست با توجه موضوع پایان نامه و انچه در مقدمه پایان نامه مطرح شده است نوشته شود. مقایسه نمودن نتایج کسب شده در راستای اهدافی که از پیش تعیین شده اند و در مقدمه پایان نامه به آن ها پرداخته شده است، دستيابی های نوين در این قسمت ذکر شده و مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.

همچنین ارایه دهنده پایان نامه چند موضوع مرتبط با تحقیقات خود را به عنوان تحقیقات آتی معرفی می نماید.

استخراج مقاله

موسسه مشاوره برتر مفتخر است تا خدمات زیر را به صورت کاملا تخصصی و ویژه در راستای امور انجام پایان نامه و انجام مقاله ارایه دهد:

استخراج مقاله

راهنمایی و انتخاب موضوع پایان نامه و موضوع مقاله

 • بازنویسی مقاله
 • ترجمه تخصصی مقالات فارسی به مقالات انگلیسی استاندارد
 • تصحیح و تکمیل نمودن مقالات نگارش یافته
 • ویرایش مقالات فارسی و انگلیسی متناسب با استانداردهای ژورنالی معتبر
 • مشاوره در نگارش کامل مقاله
 • مشاوره در مقالات مروری، مقالات ترویجی، مقالات علمی پژوهشی و...